Gotowanie na parze

GotowanieNaParze, 29.09.2011 , kategoria: Aktualności, Naczynia do gotowania, Porady, Urządzenia

boczek-gotowany-na-parze_301_7Zdrowe odżywianie stało się w ostatnim czasie bardzo popularne. Nowy trend sprawia że powracamy do znanych ludzkości od tysięcy lat metod gotowania. Spowodowane to zostało problemami jakie dotykają najbardziej zaawansowane społeczeństwa na świecie, otyłość i inne choroby cywilizacyjne są bardzo niebezpieczne dla naszego zdrowia. Wszystkie popularne diety, które mają na celu zmianę nawyków żywieniowych na lepsze, opierają się na gotowanych warzywach, ponieważ warzywa są bardzo zdrowe, zawierają dużo witamin i niewielką ilość kalorii.

Gotowanie na parze to metoda stara jak świat, a swoją historią sięga starożytnej Azji, gdzie na parze gotowany był głównie ryż, ale i warzywa oraz mięso. Metoda ta świetnie sprawdza się gdy gotujemy warzywa. Na parze zachowują one swoje wszystkie wartości odżywcze i nie tracą ich tak jak podczas tradycyjnego gotowania, grillowania, czy smażenia na patelni.

Polskiej kuchni zawsze daleko było do gotowania na parze, tłuste, wysokokaloryczne potrawy i alkohol to raczej nasza domena. Lecz i w naszym kraju, ku uciesze dietetyków i lekarzy, coraz większe zainteresowanie budzi zdrowe odżywianie.

Gotowanie na parze to najzdrowsza metoda termicznej obróbki jedzenia. Nie jest to wcale bardziej skomplikowane od bezpośredniego gotowania w wodzie. Przy pomocy garnka i nakładki lub kominowo układanego naczynia, gotowanie tą metodą jest bardzo proste i nie wymaga dodatkowego wysiłku. Mimo to gotowanie na parze nie jest u nas specjalnie popularne. Na świecie to trzecia pod względem najczęściej stosowanych metod przygotowywania żywności.

garnkidogotowanianaparzNajwiększym atutem gotowania na parze jest to, że jedzenie sporządzone w ten sposób zachowuje wszystkie walory smakowe oraz witaminy, które w procesie normalnego gotowania tracą swoją wartość. Poprawnie wykonane gotowanie na parze sprawia że jedzenie jest smaczne i zdrowe. Warto więc dowiedzieć się jak gotować na parze, jakich błędów się wystrzegać i co jest najważniejsze podczas gotowania na parze.

Pierwszym i chyba najważniejszym aspektem który ma wpływ na smaczną i zdrową kuchnię jest odpowiedni dobór warzyw, muszą być one świeże i czyste. Jeżeli gotujemy mięso które wymaga odmrożenia, zróbmy to odpowiednio wcześnie, umyjmy je i osuszmy przed gotowaniem na parze.

Naczynia do gotowania nie mogą mieć zapachu który został po ostatnim gotowaniu. Poziom wody znajdować się musi około 3 cm poniżej nakładki do gotowania na parze. Nie może ona dotykać wody.

Produkty, które wymagają dłuższej obróbki cieplnej układaj na najniższym poziomie, a na wyższych te produkty które szybciej się ugotują. Nie wypełniaj naczynia po brzegi, para musi mieć odpowiednią ilość miejsca do prawidłowej cyrkulacji. Pamiętaj także o sprawdzeniu szczelności pokrywki, nieszczelna pokrywka może wydłużyć czas gotowania i zmniejszyć jakość gotowanej żywności.

Gotowanie na parze to, można powiedzieć nowość, jeżeli chodzi o Polską kuchnię, dlatego zachęcamy do eksperymentowania i samodzielnego odkrywania możliwości jakie dają garnki do gotowania na parze. Najważniejsze aby odkryć swój smak, warzywa które najbardziej nam smakują.

Parowar VC1017 8x6 185

Zostaw komentarz

-->